İçeriden Ölmek – Robert Silverberg

İçeriden ölmek İnstagram’dan @oriordan_dylan ve @kalemsor_‘un tasiyeleriyle çok beğenerek okuduğum bir kitaptı.

Kitap bize zihin okuyabilmeye dair özel bir gücü olan David Selig’in hikayesini anlatıyor. David, yaşının ilerlemeseyile birlikte bu yeteneğinde bir gerileme yaşamaya başlıyor. Kitap başladığında David 41 yaşında fakat kitap boyunca biz onun anılarına yolculuklar yaparak onun yaşamının büyük bir bölümün şahit oluyor ve bu yeteneğinin ona kazandırdıklarıyla kaybettirdiklerini gözlemliyoruz.

Yazarın farklı bir dili var, kitabın bazı yerlerinde birinci tekil kişi üzerinden bazı yerlerinde ise karakteri kendisine yabancılaştırıp üçüncü tekil kişi üzerinden anlatıyor ve sık sık dördüncü duvarı yıkarak karakterinin kitap sayfalarının dışına taşıyor. Kitap birçok eserden alıntılar içermesinin yanı sıra bazı bölümlerinde doğrudan bu eserleri yorumluyor, birbirleriyle ve bu kitabın kendisinde anlatılan karakterler kıyaslıyor.

Çeviri Elif Ersavci’ya ait. Genel olarak oldukça anlaşılır ve akıcı bir çeviri ortaya koymuş, ellerine sağlık. Benim özel olarak takdirimi kazanmasını sağlayalan nokta ise çevirmen notlarıydı. Bu kadar çok alıntının ve göndermenin olduğu bir kitapta okuyucuya doğru yerlerde kopyalar vererek anlamların kaybolmasını önlemişti.

Bence çok iyi kurgulanmış olan bir metafordu kitap. Herkes okumalı mı? Bence hayır zaten İthaki de Başka Kitaplar serisi içinde basarak aynı yanıtı vermiş ama okuması gereken bir kesim kesinlikle var. Ben özellikle bir insanın kim olduğu neyin belirlediğini sorgulayan kişilere öneririm.

Reklamlar

One thought on “İçeriden Ölmek – Robert Silverberg”

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s