Cadı Avcısı - Virginia Boecker

Cadı Avcısı – Virginia Boecker

On altıncı yüzyıl İngilteresinde geçen akıcı bir hikayesi var. Baş karakterimiz Elizabeth Grey bir cadı avcısı ve görevi krallın 13. yazıttaki emirini uygulayarak yakılmaları için cadıları avlamak. Yani tarihin bir kesitinden ilham alan fantastik bir kitap.

Ana kurgu okuması oldukça keyifli ve sürükleyici. Detaylar ise biraz havada… Karakterlerin motivasyonları basit, ortam ve dönem tasvirleri ise oldukça detaysız. Kısaca keyifli okunan ama okuyucuya çok bir şey katmayan bir kitap. Aradığım ve beklentim bu yönde olduğu için beni rahatsız etmese de yüksek beklentilerle başlanmaması gereken ortalama bir kitap.

Benim asıl değinmek istediğim konu ise her zamanki gibi çeviri. Onur Özkan’ın ilk çevirisi var elimizde (en azından basılmış) ve bir çok açıdan çok başarılı bir işe imza attığını düşünüyorum. Hele o kehanetlerin çevirisinde çenem yere düştü resmen! Ellerine sağlık! Sadece birkaç yerde keşke çevirmen metni bir kez daha gözden geçirseymiş diye düşündüren basit dokunuşlar eksikti (yani bir editörün çevirmenin kararı diye dokunamayacağı ama anlatımı zenginleştirecek şeyler), onun dışında ilk eseri buysa devamını merakla bekliyorum dediğim bir çevirmen oldu.

Reklamlar

One thought on “Cadı Avcısı – Virginia Boecker”

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s