Yıkılma Giden Adam - Alfred Bester

Yıkılma Giden Adam – Alfred Bester

Yıkıma Giden Adam bize 24. yüzyılda zihin okuyucuların da olduğu bir dünyayı tasvir ediyor. Esper adı verilen bu zihin okuyucu kişilerin varlığı ve bu bağlamda kullanımları suç oranlarını düşürmüş, hatta cinayeti tamamen ortadan kaldırmış durumda çünkü insanlar cinayet planladıkları anda Esperler bunu fark edip gerekli yerlere bildirmekle görevliler. Ben Reich yaratılan bu güneş sisteminin bir çoğunu içine alan dünyanın en güçlü adamlarından biri ve rakibi olduğu şirketin sahibini başka türlü yenemeyince onu öldürmeye karar veriyor. Bir yandan ise Yüzü Olmayan Adam’ı içeren kabuslar görüyor ve bunun sebebini çözemiyor.

Yorumlaması gerçekten zor bir kitap ve tam bir bilimkurgu klasiği. Ben daha önce benzeri bir esere rast gelmedim (Bir benzerinin olabileceğine de inanmıyorum). Büyük şehir yaşandısını ve kapitalizimi ele alışından mı bahsetsem, yoksa Esperlerin aralarında koşurken yarattığı motifleri mi anlasam bilemiyorum. Her yerinden ayrı ayrı yaratıcılık fışkırıyor. Aynı anda biri zihinsel biri sözlü olarak çifte konuşmaların geçtiği, oluşan motiflerin anlamlar ifade ettiği oldukça karmaşık yapısı var. Aynı zamanda nefes nefes okunan sürükleyici ve bağlayıcı bir hikayesi. Tekrar tekrar kapağı açılıp incelenmesi ve saklı hazineleri (bir şeyler kaçırdığıma eminim) keşfedilmesi gerektiğini hissettiriyor. Kısacası ben sağlam bilimkurgu severim diyorsanız mutlaka elinize almak isteyeceğiniz bir kitap. Gerisi zaten gelir… Ama haberiniz olsun kesinlikle beyin yakıcı bir etkisi var!

İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinde basınlan versiyonu Barış Tanyeli’nin tertemiz çevirisiyle ve Harry Harrison’un ön sözüyle.

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s