Krizalitler - John Wyndham

Krizalitler – John Wyndham

Gerçekten çok keyifle okuduğum bir kitap oldu.

Krizalitler bizi post apokaliptik bir dünyaya götürüyor. Aslında felaketin ne olduğunun tam olarak bilmiyoruz fakat canlılarda görülen mutasyonlar bize her ne olduysa bunun nükleer bir durum olduğunu tahmin ettiriyor. Waknuk köyündeki David’in hikayesini okuyoruz. Waknuk köyü oldukça dindar ve tüm canlıların Tanrı’nın onları yarattığı şekilde olması gerektiğini düşünerek bunun dışında kaldığını var saydıkları her şeyi ‘Sapkınlık’ olarak nitelendirip yok etme yolunu seçen insanlarla dolu. David görünüş olarak gereken niteliklerin tümümü karşılasa da aslında o da bir mutant; David’in mutasyonu zihninde ve onun kendi gibi diğerleriyle konuşmadan iletişim kurabilmesini sağlıyor.

Kitap değişimi kabullenememek, bilinmeyenden korkmak ve kendine olmayanı dışlamak gibi insanlığın kötü yönlerini ele alıyor. İnsanı insan yapan şeyin ne olduğunu sorguluyor. Tüm bunlar akıcı, okuması rahat ve keyfli bir dilde kaleme alınmış. Kitabın 1955’te yazıldığını tahmin etmek çok güç, günümüz gençlik distopyalarının iyi yazılmış ve düşünülmüş bir versiyonu gibi duruyor. Hem düşündürmesi hem de macerası yoğun bir kitap.

Delidolu Kitap bu çok güzel kitabı, çok güzel bir şekilde dilimize kazandırmış. Teşekkür etmek gerek! Niran Elçi’nin çevirisi kitabın Türkçe yazılmış olabileceğini düşündürecek kadar akıcı ve problemsiz, ellerine sağlık.

Çok memnun kaldığım bir okuma oldu!

Reklamlar

“Krizalitler – John Wyndham” için 2 yorum

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s