Solucanlı Ay - Sally Gardner

Solucanlı Ay – Sally Gardner

Solucanlı Ay,  Aslı Dağlı’nın önerisiyle aldığım bir kitaptı. Kitaba başlarken H. P. Lovecraft’ın karanlık dünyasından çıkmama yardımcı olabilecek sevimli bir kitap arayışındaydım; gerçi bu kitabın niye öyle olacağını düşündüm tam olarak emin değilim (isim ve kapak etkili oldu sanırım). Solucanlı Ay sevimli bir kitap değil; bir sistem eleştirisi, bir alternatif tarih kurgusu, bir dostluk hikayesi. Bir çocuk kitabı olmasına rağmen bir çok yetişkine dahi ağır gelecek bir kitap.

Kitabın konusunu anlatmayacağım bu sefer çünkü ne desem bence spoiler olacak, kendiniz keşfetmelisiniz. Kitap bir bilinmezlik içinde başlıyor; ne oluyor, nasıl bir dünyadayım ben diye sorgulatıyor okura. Bilinmezlikler sayfaları çevirdikçe daha anlaşılır oluyor ve yazar anlamadığınız kısımları öylece kabul etmeye sizi ikna ediyor çünkü anlatılmak istenen şey o kısımlarda gizli değil.
Su gibi akıp giden bir kitap oldu ve 264 sayfalık bu kitabı tek oturuşta bitirdim. Sanırım çocuk karakter anlatımıyla yazılmış kitaplara karşı ayrı bir zaaf oluşturdum; kitabın karakterinin farklı şekilde algıladığı ya da algılamadığı ayrıntıları bir yetişkin zihniyle görebilmek çok hoşuma gidiyor. Basit bir anlatımın içinde oldukça derin düşüncelerin gizlenmesi hoşuma gidiyor. Yolun Sonundaki Okyanus’da da benzer hisler yaşamıştım.

Cihan Karamancı’nın da ellerine sağlık kitabı çok güzel bir şekilde Türkçeleştirip tek oturuşta okunabilecek kıvamını korumuş. Bence kesinlikle okunması gereken bir kitap ortaya çıkmış. Okurken sayfalarda uçuşan sinekleri ve dolaşan fareleri de gözden kaçırmayın…

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s