Deliliğin Dağlarında - H. P. Lovecraft

Deliliğin Dağlarında – H. P. Lovecraft

Deliliğin Dağlarında 132 sayfalık kısacık bir kitap olmasına rağmen okuma süreci oldukça uzun sürdü.

Kitap bilimsel çalışmalar için Güney Kutbu’na giden bilimadamının hikayesini anlatıyor. Orada yaşadığı dehşeti bütün dünyadan saklamaya niyetli olsa da Antartika’ya yapılacak bir diğer keşif gezisini engellemek için anılarını gün yüzüne çıkarması gerekiyor ve bilinmezliğin gerilimiyle bizi sarmalayan bir hikaye başlıyor.
Okuma sürecinin uzun sürmesinin sebebi kitabın tasvir ağırlıklı olması. H. P. Lovecraft her şeyi titiz bir detaycılıkla anlatıyor ve kitap tamamen bu tasvirlerin insan zihninde canlanmasına dayalı. Bu sebeple bir çok sayfada başa dönüp tekrar okuyarak anlattıklarını daha net gözümün önüne getirmem gerekti. Kitapta konuşma yok denecek kadar az, ağzından anlattığı birinci tekil şahısın yaşadığı olaylar üzerine kurgulu olduğu için bu bence inandırıcılığı arttıran bir faktör olmuş.

Diğer kişilerin yorumlarından gördüğüm kadarıyla insanlar kitabı ya çok sevmişler ya da kitaptan nefret etmişler. Ben sevenler kategorisine girdim ama niye sevilmeyeceğini de görebiliyorum; herkese göre, öyle ele alınıp da şıp diye okunabilecek bir kitaptan bahsetmiyoruz. Gerçekten zihnini açıp kullanılan her kelime üzerinde düşünmeyi gerektiriyor. Yorumlarda benden başka bu bezetmeyi yapan birini görmemiş olsamda bilimsel açıklamalar bana Jules Verne’nin yazım tarzını çağrıştırdı. Belki ben son dönemde çok fazla Jules Verne okuduğum için böyle bir bağlatı kurabildim.

Çevirisi Barış E. Alkım’ın ellerine emanet edilmiş. Başta aynı sayfaları tekrar tekrar okumanın çevirini kaynaklı olup olamayacağını sorgulasam da gördüğüm orijinal dildeki alıntılar bunun hiç de böyle olmadığını ve kitabın tarzı olduğunu kanıtladı. Böyle bir çevirinin altından alnının akıyla çıktığı için kendisini tebrik etmek gerek, ellerine sağlık.

Kısaca ben sevsem de mutlaka bir bakın diyebileceğim bir kitap değil. Kendinizi zorlamaya hazırsanız ve gotik gerilim unsurları hoşunuza gidiyorsa bir şans vermeniz gerektiğine inanıyorum.

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s