Mezarlık Kitabı - Neil Gaiman

Mezarlık Kitabı – Neil Gaiman

Mezaklık Kitabı oldukça beğenerek hızla okuduğum bir kitap oldu… Kitap Nobody Owens’ın maceralarını anlatıyor. Nobody sıradan bir çocuk tabii bir mezarlıkta büyüdüğünü saymazsak… Kitap bir dizi hissiyatı veriyor; her bölüm kendi içinde bir maceraya sahip ama bir de sezonun ana macerası var gibi. Bu bölümler arasında ilk başta biraz kesiklik yaratsa da alışınca sorun olmaktan çıkıyor.

Mezarlık Kitabı benim ikinci Neil Gaiman kitabım, ilk okuduğum kitabı Yolun Sonundaki Okyanus’a tam anlamıyla bayılmıştım. Bu, onun biraz altında kalmakla beraber yine de çok çok sevdiğim bir kitap oldu. Biraz altında kalmasının sebebi kitapta duyguların eksik anlatıldığını düşünmem; özellikle Nobody’nin anne ve babasıyla arasındaki bağ satır aralarında azıcık verilse de tam olarak netlik kazanmamıştı.

Evrim Öncül’ün kaleminden çıkma çevirisi akıcılığı bozmayacak kalitedeydi; ellerine sağlık fakat Neil Gaiman’ın (baş karakterin adında dahi yaptığı) incelikli kelime oyunlarının bazılarının çeviride kaçtığını hissetmek beni üzdü. Belki biraz da fazla çevirmen notu ile bu problem de aşılabilirdi. Kitapta editör adı yazmamasına rağmen benim okuduğum 5. baskısı gayet problemsizdi.

Kısaca ekliyeyici çizimlerle daha da keyifli okunan bu kitabı çok sevdim ve kendini Neil Gaiman’ın sihirli kaleminde kaybetmeye hazır herkese tavsiye ederim.

Spoilerımsı! Neil Gaiman’ın neden Hempstockları sürekli cadı yaptığını bilen varsa beri gelsin…

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s