Leviathan Uyanıyor - James S. A. Corey

Leviathan Uyanıyor – James S. A. Corey

Leviathan Uyanıyor uzun süredir kütüphanemden bana göz kırpıp duruyordu, sonunda ani bir kadarla elime aldım.
Enginlik Serisi’nin bu ilk kitabına başlarken açıkcası ne bekleyeceğimi çok fazla bilmiyordum ve karşımda iyi kurgulanmış bir uzay operası buldum.

Leviathan Uyanıyor insanların Ay’ı, Mars’ı ve Asteroit Kuşağı’nı kolonileştirdikleri bir gelecekte geçiyor. Saturn’ün halkalarından buz, asteroitlerden maden çıkarılan, tüm kolonilerin birbirlerine ihtiyaç duyduğu ama aynı zamanda birbirlerinden nefret ettiği bir gelecek. İnsanlar artık yerçekimi kuyularında yaşamanın evrimsel farklarını göstermeye başlamış dolayısıyla görür görmez o kişinin nereli olduğu anlaşılıyor. İki baş karakterimizden ilki Holden bir Dünyalı, ordudan atıldıktan sonra Saturn’ün halkalarından buz çıkarıp Kuşak’a taşıyan bir geminin idari subayı. Miller ise Kuşaklı bir dedektif, Ceres’te doğup büyümüş. Her bölümde olayları ikisinden birinin bakış açısıyla okuyoruz. Kayıp kişiler ve patlayan uzay gemileriyle gizem dolu bir maceraya yelken açıyoruz! Kitaptaki her şey yavaş yavaş kendini gösterdiği için bence daha fazlasını söylemek spoiler olacak.
Ben bu kitabı çok yavaş okumuş olmama rağmen çok beğendim. Evren kurgusu çok güzel ve gerçekçiydi. Hem Holden hem de Miller kendi idealleri ve bakış açıları içinde mantıklı hareket eden zeki karakterler. Güneş sistemine yayılmış farklı insan kolonilerinin politik, finansal ve kültürel çalışmalarını ele alan konusu çok yenilikçi olmasa da güzel bir şekilde işlenmiş. Aralara serpiştirilmiş mizahi unsurlar ise gülümsetiyor.
Cihan Karamancı’nın çevirisi yer yer kaş kaldırtsa ve acaba orijinalinden okumak daha mı iyi olurdu dedirtse de bunun ana sebebi mesleki deformasyondu; kitap, çeviri ve editörlük bağlamında okuma keyfini kaçırmayacak bir akıcılıktaydı.
Sonuç olarak uzay operası türünü seviyorsanız ya da bu türü merak ediyorsanız bu 508 sayfalık gizemli maceraya bayılacağınızı tahmin ediyorum!

Reklamlar

“Leviathan Uyanıyor – James S. A. Corey” için 2 yorum

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s