Dünyanın Ucundaki Fener - Jules Verne

Dünyanın Ucundaki Fener – Jules Verne

Dünyanın Ucundaki Fener sonunda bitti! Son sayfalarında bile kendimi zorla okuyormuş gibi hissettiğim bir kitap oldu…

Dünyanın Ucundaki Fener, Güney Amerika’nın en Güney’inde yer alan adalardan birine o bölgedeki deniz güvenliğini sağlamak adına inşaa edilen feneri konu alıyor. Fenerin inşaasından sonra görevini başarıyla yerine getiren Arjantin bayraklı askeri gemi üç bekçiyi, üç ay sürecek nöbetleri için bu ıssız adada tek başlarına bırakıyor ama ada sandıkları kadar ıssız değil.


Kitap hiç Jules Verne kitabı havasında değildi; ne okuyucunun bilgisini geliştiren bilimsel verilerle harmanlanmış yarı fantastik ögeler vardı, ne de heyecanlı, bir sonraki bölümde olacakları merakla beklemenize neden olacak anlatım. Sadece denizcilik terminolojisiyle dolu sıkıcı bir anlatımdan ibaretti. Jules Verne, sürekli denizin gelgitinden, akıntılardan bahsedip durdu. Durmadan karakterlerin ayrıntılı planlar yapmalarını, onlar bu planı yaparken karşı tarafın ne yaptığını, bu planı uygulamalarını ve bu sırada karşı tarafın ne yaptığını okuyup durdum. O yüzden bu 284 sayfalık kitabı bitirmem bir haftadan uzun sürdü.

Alev Özgüner’in çevirisi hatsız olmasa da akıcıydı, doğru yerlere çevirmen notları eklenmişti fakat karada kullanılan mil uzunluk birimi genel olarak yapıldığı gibi metreye çevrilmemişti. (Nedir benim bu uzunluk birimi takıntım?) Editörlük böyle bir kitap için biraz problemliydi, bu gözler ‘bir şey’in bitişik yazıldığını gördü…

Bunlara rağmen eğer akıcı bir kitap okuyor olsaydım bu tarz hataları fark etmeme ihtimalimin de daha yüksek olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Kısacası bitirmiş olsam da hiç sevmeden okuduğum bir kitap oldu. Jules Verne’in bütün eserlerini okuma arzusu duyan kişilerden başka hiç kimseye önermem, çok çok daha iyi ve sürükleyici kitapları var…

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s