İntihar Kulübü - Robert Louis Stevenson

İntihar Kulübü – Robert Louis Stevenson

İntihar Kulübü birbirlerine hoş şekillerde bağlanmış üç ayrı öyküden oluşuyor. Her öykünün başında bir karakter anlatılmaya başlıyor ve öykünün ortalarına doğru yaşadığı olay, bir noktada ilk hikayede geçen karakterlerle bağlanmaya başlıyor. Kitabın arka kapağındaki, ‘Hayattan bıktıysanız sizi bu gece bir buluşmaya götüreceğim.’ yazısı ise sadece ilk öykü hakkında bize fikir veriyor. Öykülerin hepsi Viktoria dönemi İngiltere’sinde geçiyor ve toplamda çok kısa bir zaman dilimin kapsıyorlar.


Ben bu kitap ne beğendim ne de beğenmedim. Kitap beklediğim gibi değildi. Ben İntihar Kulübü’nün iç dinamiklerini öğrenmeyi, oradaki karakterlerin kendi kendileriyle çekişmelerini okumayı beklerken karşıma kulubün çevresinde dönen ama birebir kulüple bağlantılı olmayan bir macera çıktı. Yine de okuması keyifliydi. Özellikle ilk öyküyle kurulan ilginç bağlar çok hoşuma gitti.

Kitabın birkaç yerinde çeviriden mi yoksa yazardan mı kaynaklandığını çözemediğim anlam karmaşaları vardı. Özellelikle partide bir kadınla buluşan Silas’ın buluştuğu kadının Bayan Zéphyrine olup olmadığı konusunda oldukça şüpheye düştüm; oradaki birkaç sayfayı tekrar tekrar okumam gerekti. Aslıhan Kuzucan’ın çevirisi muhtemellen yazardan kaynaklanan böyle birkaç yer dışında gayet anlaşılır olsa da kitabın belki geçtiği dönem yüzünden belki de bir dünya klasiği olmasından dolayı çeviri çeviri kokan bir havası da vardı.

Kısaca ilginç bir kitap, zaten kısacık olduğu ini de hemen bittiveriyor. Çok yüksek beklentilere girmeden bir şans verilmesi gerektiğine inanıyorum ama maça ve sinek asına dikkat.

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s