M4Y4 - Ş. Yüksel Yılmaz

M4Y4 – Ş. Yüksel Yılmaz

M4Y4 uzun süre elimde süründükten sonra bitirebildiğim bir kitap oldu ama şu belirtmem gerekiyor ki bunun sebebi kitabın sürükleyici olmaması değildi; tam tersine kitap oldukça sürükleyici ama küçük puntolarla ve bölüm geçişlerinde sayfa atlama olmadan yazılmış. Yani göründüğünden çok daha uzun olan 424 sayfalık bu kitap, ‘beyin yakıcı’ diyebileceğimiz seviyede dikkat istediğinden ve ben onu okumaya yoğun olduğum bir dönemde başladığımdan bir türlü bitemedi.
Kitabın konusundan hiç bahsetmeyeceğim çünkü kendisi bol miktarda bilimkurgu öğesiyle süslenmiş gizemli bir macera, başlarken ne kadar az bilgi sahibi olursanız bu maceradan o kadar çok keyif alırsınız. Türk edebiyatında görmeye çok alışık olmadığımız bir türde olduğunu düşünsem de bu kitap öncesinde uzunca bir süre türk yazar kaleminden çıkma roman okumadığım için bu konuda ahkam kesemeyeceğim.

Yazar Ş. Yüksel Yılmaz bu kitabında bana, kendisinin yazarlık ünvanını sonuna kadar hak ettiğini kanıtladı. Kitabın konusunu son derece başarılı ve birçok açıdan yenilikçi buldum. Aynı şeyi kurgu için de söyleyebilirim, kitabın ilk satırlarında başlayan aksiyonun dozu, kitabın son satırlarına kadar tırmanmaya devam etti. Ortaya çıkan gizemler yerlerini yenilerine oldukça doğal bir akışta bıraktı ve hiçbir noktada yazar bunu buraya bağlamak için hikayeyi zorlamış diye düşündürmedi.

Fakat, kitap tam anlamıyla mükemmel olmaktan birkaç adım uzakta kalmıştı. Hikaye çok fazla farklı insanın gözünden ve birkaç farklı zaman diliminde anlatıldığı için zaten karmaşık olan olay örgüsü bazı yerlerde içinden iyice çıkılmaz bir hal almıştı. Bir teşekkür sayfasının olmaması sevgili Ş. Yüksel Yılmaz’ın mükemmel bir kitap ortaya çıkarmak için her yazarın ihtiyaç duyduğu, basılmadan önce kitabı elinde kırmızı bir kalemle ve acımasız bir şekilde okuyacak destek grubundan mahrum olduğunu düşündürdü. Elbette, eğer haklıysam, bu romandaki başarısı çevresinde bu destek grubunun oluşmasını ve kendisinin bir sonraki romanında mükemmele ulaşmasını sağlayacaktır.

Son olarak bu kitap, kendi görüşü dışında hiçbir fikre saygı duymayan, kitapta edilen her küfrü üzerine alınan, kitabın ilk sayfalarından sonunun en olacağı (kimin kime aşık olacağı) gibi tahminleri yürütebilmekten hoşlanan kişiler için değil; farklı düşünmeye açık, hiçbir şeyi olduğu gibi kabul etmeyen ve bilimkurgu eserlere aşina kişiler için. Eğer bu kriterlere uyuyorsanız M4Y4 bir Türk yazarın kesinlikle kaçırılmaması gereken ilk eseri.

Ş. Yüksel Yılmaz’a bu romanını benimle paylaştığı için sonsuz teşekkürler. Bir sonraki kitabınızı büyük bir merakla bekliyorum!

Reklamlar

One thought on “M4Y4 – Ş. Yüksel Yılmaz”

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s