Büyünün Rengi - Terry Pratchett

Büyünün Rengi – Terry Pratchett

Büyünün Rengi, Terry Pratchett’ın 41 kitaplık efsanevi Disk Dünya serisinin ilk kitabı. Geçtiği Disk Dünya evrende ilerleyen kocaman kaplumbağa Büyük A’Tuin’in sırtında duran dört filin üzerindeki disk şeklinde bir dünya. Bu kitap hem dünyayla hem de ilk altserinin başkahramanı beceriksiz büyücü Rincewind’le tanıştığımız kitap. Kitap bir yandan beceriksiz büyücüyle maceraperest ama biraz saf turist İkiçiçek’in maceralarını anlatırken bir yandan da Disk Dünya’nın dinamiklerinden bahsediyor.

Şimdi soruyorum, ben niye sevemedim bu kitabı??? Çok büyük bir beklentiyle başladım; bence seveceğim garantiydi, bu konuda en ufak bir endişem yoktu ama olmadı, olamadı.

Beklentim bu kitabın, bayıldığım bir kitap olan Otostopçu’nun Galaksi Rehberi tadında olmasıydı; hem gördüğüm bütün yorumlar bunu destekler nitelikteydi hem de Terry Practhett’in Neil Gaiman’la birlikte kaleme aldığı Kıyamet Göstersi’nin okumuştum ve esprili bir kalemi olduğunu biliyordum. Zaten beceriksiz bir büyücü ve saf bir turistin fantastik bir dünyada geçen maceralarının komik olmaması mümkün müydü? Hele bir de Ölüm gibi bir karakter varken?

Ama aradığım o esprili anlatımın bir adım uzağında kaldı kitap; belki serinin ilk kitabı olmasından, belki de esprilerin bir kısmının çeviride kaybolmasından kaynaklıydı, bilemiyorum. Ama Niran Elçi, daha önce çevirisini çok beğenerek okuduğum ve benzer tarzdaki kitap çevirileriyle tanınan bir çevirmen, dolayısıyla ikinci ihtimali biraz daha düşük buluyorum.

Kitaptaki yan hikayeler ve yan kahramanlar da bir türlü hafızama girmedi. Kim kimdi, şimdi ne oluyordu diye sürekli iki ileri bir geri yaptım kitapta. Bu da hem okuma zevkimi baltaladı hem de kitabın elimde iyice sürünmesine neden oldu.

Kısacası beklediğimi hiç bulamadım ve bu konuda çok çok mutsuzum. Belki de bu kitap için yanlış bir zamandı, bilemiyorum… Neyse elbette görüşlerine güvendiğim birçok kişinin ayıla bayıla anlattığı Disk Dünya serisine bir şans daha vereceğim, umarım gelecek sefere kanımız uyuşur kendisiyle…

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s