Mars Yıllıkları - Ray Bradbury

Mars Yıllıkları – Ray Bradbury

Şimdi nereden başlasam… Öncelikle 1949 yazılmış bir kitaptan bahsediyoruz, yani insanlık daha aya gidememişken Ray Bradbury Mars’ta koloni kurmaktan bahsediyor. Bu durumun doğal olarak günümüzdeki bilimsel verilerle değerlendirildiğinde bu kitabın daha fantastik türüne kaymasına neden oluyor ama Jules Verne’de olduğu gibi tarihin koşullarına göre değerlendirerek bunu görmezden gelebiliriz.

Zaten gelmeliyiz de zira kitap bize bunu anlatmıyor.
Ray Brandbury’nin insanlığa bakışaçısına ve geleceği insan içgüdülerine dayanarak kurgulamasına bayılıyorum. Fahrenait 451’de de beni en çok etkileyen nokta bul olmuştu. İnsanlıkla ilgili çıkarımlarımız çok yakın bu sebeptendir ki okurken anlattıklarının hiçbiri bana çok abartı gelmiyor.
Kitaba dönecek olursak… Kitap bize yine insanlığı anlatıyor, insanın bitmek bilmez açgözlülüğünü ve gittiği her yeri kendine uygun hale getirmek için yakıp yıkmasını.
Mars Yıllıkları öykülerden oluşuyor; bu öykülerin bir kısmı birbirleriyle doğrudan bağlantılı, bir kısmı ise dolaylı bağlara sahip. Bazı öykülerin birbirleriyle çeliştiğini hissettim ama bu benim okurken ki dikkatsizliğimden kaynaklanıyor da olabilir.
Daha önce de belirtmiştim ben öykü kitabı okumayı çok sevmiyorum, karakterlere alışıp kurgu boyunca onlarla birlikte ilerlemeyi tercih ediyorum. O yüzden bu kitapta çok arada kaldım.
Öykülere bir bütün olarak baktığımda anlattıları hikaye inanılmaz etkileyici, herkesin okuyup ders çıkaması gereken nitelikte. Ama teker teker baktığım zaman bazıları beni zorladı ve sıktı. Sonuç dediğim gibi arada kalan bir kitap oldu. Yine de güzel yanları daha ağır basıyor.
Çeviri daha önce kendisinden Deliliğin Dağlarında’yı okuyup anlatımını çok beğendiğim Barış E. Alkım’a emanetti. Bu kitapta da birçok yerde çevirisini çok başarılı bulmama rağmen bazı öyküler sanki başka biri tarafından çevrilmişcesine özensizdi. Nedeni çözemedim açıkcası…

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s