Zaman Makinesi - H. G. Wells

Zaman Makinesi – H. G. Wells

H. G. Wells’in 1895’te kaleme aldığı bu eser, henüz göreliklik teorisinin ya da kuantum fiziğinin keşfedilmediği yıllarda ortaya çıkmış olmasına rağmen bilimsel altyapısı günümüzde dahi fazla sarsılmamış bir kitap. Ayrıca kendisi zaman makinesi ve zamanda yolculuk kavramlarının edebiyattaki ilk örneklerinden biri.

Kitapta anlatıcı bize zamanda yaklaşık 800.000 yıl ileriye gidip geri dönmüş olan Zaman Yolcusu’ndan dinlediği hikayeyi aktarıyor; bu yüzden kitabın çoğu Zaman Yolcusu’nun monoloğu şeklinde. Wells zamanda bu denli ileri gidildiğinde doğanın üstün geleceği bir gelecek öngörmüş, bu konuda da sırtının evrim teorisine yaslamış ve ortaya iki tür çıkmış Eloilar ve Morlocklar. Daha fazlasını anlatmak istemiyorum çünkü bu kitap okuyup görülmesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir distopya kurgusu.

İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin on dördüncü kitabı olarak, Volkan Gürses çevirisiyle bizlerle buluşan bu incecik kitap dolu dolu hikayesi, mükemmel anlatımı ve keyifli çevirisiyle mutlaka okunması gereken bir eser.

Reklamlar

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s