The Sandman, Cilt 1: Prelüdler & Noktürnler - Neil Gaiman

The Sandman, Cilt 1: Prelüdler & Noktürnler – Neil Gaiman

Dün gece okuduğum kitabı bitirip de hala uykuya dalamayınca Sandman’i aldım elime, Düşler Lordu kesesinden kumlarını çıkarıp gözlerime serpiştirsin diye…

Ama sonuç beklediğimden farklı oldu, beni kendi rüyalar alemime götürmek yerine Neil Gaiman’ın düşlerinde bir yolculuğa çıkardı Sandman ve ilk cilt Prelüdler & Noktürnler’i bitirmekle kalmadım üzerine ikinci cilt Bebek Evini de yarıladım.

Sandman’in adını çok duymuşsam da kendisiyle yeni tanışıyorduk; bu tanışma o aciz durumdayken oldu ve hikaye onun tekrar gücüne kavuşmasını anlattı. Yolculuk boyunca da aşina olduğum ve olmadığım pek çok DC kahramanıyla karşılaştı, hatta hikayelerin bir bölümünü onların ağzından anlattı. Ayrıca birçok edebi esere de göndermeler yaptı…

Hazal Çamur’un bu göndermeleri bir bir ele aldığı Kayıp Rıhtım incelemesini kesinlikte tavsiye ederim, ben o kadar derin bir yazı kaleme almayı başaramayacağım.

Çeviri ve baskı kalitesi inanılmazdı. Elif Ersavcı, İçeriden Ölmek çevirisiyle hayranlığımı kazanmıştı ama Sandman çevirisi bu hayranlığımı ayrı bir boyuta taşıdı, herhalde bu eser daha şiirsel bir dille çevrilemezdi.

Söyleyebileceğim çok fazla şey yok aslında, gerçek anlamda bayıldım. Çizgi romanlarla tanışmak isteyen okurlar için iyi bir başlangıç olacağına inanıyorum. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık!

Reklamlar

One thought on “The Sandman, Cilt 1: Prelüdler & Noktürnler – Neil Gaiman”

Yorum Yap

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s